Son Kale İzmir
 • Dolar
  6,7683
  Dolar
 • Euro
  7,4223
  Euro
 • Altın
  371,400
  Altın
 • Bist-100
  104,79
  Bist-100
 • ADANA
  17/33°
  ADANA
 • ANKARA
  8/25°
  ANKARA
 • ANTALYA
  11/25°
  ANTALYA
 • BURSA
  11/17°
  BURSA
 • ISTANBUL
  13/16°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  15/19°
  IZMIR
 • KONYA
  7/24°
  KONYA
Facebook Twitter
ANA SAYFA GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT TÜRKİYE DÜNYA GÜVENLİK
simya metal
ekipsan
Sağlık çalışanının burnunu kırdı, serbest kaldı
Sağlık çalışanının burnunu kırdı, serbest kaldı
ABD'de polis vahşeti: Şüpheliyi boğarak öldürdü
ABD'de polis vahşeti: Şüpheliyi boğarak öldürdü
Koronadan ölen doktorun yürek yakan mesajı...
Koronadan ölen doktorun yürek yakan mesajı...
Akdeniz'de korkutan depremler
Akdeniz'de korkutan depremler
9 Ekim 2019 Çarşamba - 12:15

Bakan Varank İzmir'de... Kirli bir tezgah var

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İzmir'in Menderes ilçesinde İTOB Sanayi Bölgesi'nde kurulacak olan Ticaret Merkezi'nin temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Varank, "Türkiye'nin yaptığı kolay bir iş değil. Ortada uluslararası güç odaklarının dâhil olduğu çok kirli bir tezgah var. Sınırımızın hemen yanı başında bir terör devleti kurmak için yıllardır çok büyük planlar, çok büyük harcamalar yapılıyor. Sinsice planlar yaptılar" dedi.

Bakan Varank İzmir de... Kirli bir tezgah var

Menderes'teki Tekeli Organize Sanayi Bölgesi'nde (İTOB) kurulacak olan Ticaret Merkezi'nin temeli, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın katıldığı törenle atıldı. Törene İzmir Valisi Erol Ayyıldız, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, iş dünyası üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından 4 bin 127 metrekarelik alanda kurulacak olan Ticaret Merkezi için düzenlenen törende konuşan Bakan Varank, içinde bulundukları bu bölgenin, yüzde 95 doluluk oranı ve 15 bin kişilik istihdam hacmiyle, Türkiye'nin marka OSB'lerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi. Kimyadan makine sektörüne varıncaya dek pek çok farklı alanda üretime ev sahipliği yapan İTOB'un, yılda 1 milyar dolara ulaşan ihracatıyla Türkiye ekonomisine güç kattığını aktaran Mustafa Varank, "Yine burada faaliyet gösteren Bilimpark Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve Ar-Ge merkezleri, teknoloji liderliğinde inovatif üretimi teşvik ediyor. Burada, birbirini tamamlayan bir üretim ve Ar-Ge ekosistemi bulunuyor. İşte İzmir'in ihracatta ilk 5'te olmasının nedeni, burası gibi üretim merkezlerine sahip olması. Elbette bu başarıda AK Parti hükümetlerince izlediğimiz üretim ve yatırım politikalarının büyük payı var. Bakınız İzmir'e neler yapmışız, kısaca anlatmak istiyorum. Türkiye genelinde, yatırım teşviklerinden en fazla faydalanan üç şehirden biri İzmir. 17 senede 56 milyar liralık sabit yatırımı destekledik ve 70 bine yakın istihdamın oluşturulmasına katkı sağladık" dedi.

'İZMİR'DEKİ BİNLERCE KOBİ'YE 65 MİLYON LİRA NAKİT DESTEK VERDİK'

Yine bu dönemde Menemen, Bağyurdu ve Torbalı'da 3 yeni OSB kurduklarını anımsatan Bakan Mustafa Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Toplam OSB sayısını 13'e çıkardık. Türkiye'nin ilk Özel Endüstri Bölgesi'ni burada ilan ettik. Endüstri bölgelerinde yatırımcıların en çok ihtiyaç duydukları izin, onay ve ruhsatları bakanlığımız veriyor. Böylelikle yatırımcıların karşılaşabileceği bürokratik süreçleri hızlandırıyor, tüm ilgilerini, sadece ama sadece, yatırımlarına vermelerini sağlıyoruz. İlimizdeki Socar Özel Endüstri Bölgesi ve Makine Münferit Yatırım Yeri, tam kapasiteyle üretime geçtiğinde, cari açığımızı yılda 2 milyar dolara yakın azaltacak" diye konuştu. Büyük yatırımların yanı sıra, istihdamda ve ihracatta elini taşın altına koyan KOBİ'leri de ihmal etmediklerin, KOSGEB'de sadece bu sene İzmir'deki binlerce KOBİ'ye toplamda 65 milyon lira nakit destek verdiklerini kaydeden Varank, şunları söyledi:

"Çağrılarımızı dikkatle takip etmenizi tavsiye ediyorum. Dijital dönüşüm ve girişimcilik alanında oldukça cömert desteklerimiz var. Bu destekler, mevcut faaliyetlerinizi çeşitlendirmenin yanı sıra, ölçeğinizi büyütmeye de katkı sunacaktır."

'ÜRÜNLERİN İHRACATI 140 MİLYON DOLARA ULAŞTI'

Özgün fikirlerin, yeni teknolojilerin ve yenilikçi bir bakış açısının üretime hâkim olmasını arzuladıklarını anlatan Bakan Varank, şunları söyledi:

"Ancak bu şekilde, uluslararası rekabet gücümüzü kalıcı bir şekilde artırabilir ve küresel ekonomide söz sahibi olabiliriz. İşte Ar-Ge faaliyetlerini bu yüzden yoğun bir şekilde destekliyoruz. İzmir'de 4 teknopark ile 100'ün üzerinde Ar- Ge ve tasarım merkezinin kurulmasına bakanlığımız öncülük etti. Sadece bu teknoparklarda 2 binin üzerinde araştırmacı çalışıyor. Buralarda geliştirilen ürünlerin ihracatı 140 milyon dolara ulaştı. Firmalarımızın Ar-Ge yoğun projelerini TÜBİTAK kanalıyla da destekliyoruz. Tabi üretimde yapısal dönüşüm için farkındalık şart. Kamu olarak, nakit desteklerin yanı sıra eğitim ve danışmanlık hizmetleri de veriyoruz. Bu şekilde vizyonumuzu ve stratejimizi ortaya koyuyoruz. Ama netice almak için, özel sektörün istekli, değişime hazır ve dönüşüme kolayca adapte olması gerekiyor. Yeri gelmişken, sizlerle birlikte başaracağımıza inandığım, vizyoner bir projeden bahsetmek istiyorum."

Geçen cuma günü, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programını makine sektöründe çağrıya açtıkların, 22 Kasım'a kadar başvuruların devam edeceğini açıklayan Varank, "Pek çok özelliğiyle beni de oldukça heyecanlandıran bu program, ülkemizde ilk defa uygulanıyor. Bu programda fikirden ürüne varıncaya dek tüm desteklerimizi uçtan uca bir sistemle kurguladık. Alıcı ve satıcıyı aynı anda teşvik ederek, yüksek katma değerli ürünlerin yerli imkân ve kabiliyetlerle üretimini hedefliyoruz. Böylelikle hem cari açık verdiğimiz alanlarda üretim kapasitesini geliştirecek hem de ileri teknolojili ürünlerde sıçrama yapabileceğimiz fırsatlar oluşturacağız. Desteklenecek yatırımlar, stratejik yatırım teşviklerinden faydalanacak. Yatırım tutarı 50 milyon lirayı aşarsa, proje bazlı teşviklerimiz devreye girecek. Türkiye'de yerleşik olmak kaydıyla, tüm yabancı yatırımcılar da programa başvurabilir. Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı için Bakanlığımızın tüm kaynaklarını seferber ettik. Kalkınma Ajansları, KOSGEB ve TÜBİTAK eşgüdümünde programı yürüteceğiz. Sizi üretime ve istihdama daha yoğun bir şekilde teşvik etmek adına yanınızda olmaya devam edeceğiz. Siz de, açtığımız bu çağrıları lütfen yanıtsız bırakmayın. Programlarımıza başvurun. Ekonomik bağımsızlığı, sizlerin üretme azmiyle kazanacağız" dedi.

'TÜRK LİRASI'NIN ARKASINDA DURUN'

Konuşmasında ekonomiye de değinen Varank, şunları söyledi:

"Ekonomiye ilişkin göstergeler canlanıyor. Finansman maliyetleri ve enflasyon düşüyor. Hizmet, perakende ve inşaat sektörlerinde güven göstergeleri yukarı yönlü hareket ediyor. Sanayi üretiminde aylık bazda iyileşmeler var. İmalat sanayi Satın Alma Yöneticileri Endeksi, 17 ay sonra ilk defa eşik değerin üzerine çıktı. Yani, yeni siparişler artıyor. Bu önümüzdeki dönemde üretim artışı açısından oldukça olumlu bir gelişme. Hal böyleyken, özellikle iş insanlarımızın ekonomiye daha çok güvenmesi gerekiyor. Üretimden ve istihdamdan asla vazgeçmeyin. Türk Lirası'nın arkasında durun. Dış şokların sebep olduğu kur dalgalanmaları, sizi Türk Lirası'ndan asla uzaklaştırmasın."

'TÜRKİYE'NİN BU ADIMINDAN ELBETTE RAHATSIZ OLUYORLAR'

Ekonomiyi güçlendirecek adımları atarken aynı zamanda bölgedeki meydan okumalarla da mücadele ettiklerini, bundan sonra da mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Bakan Varank, şöyle konuştu:

"Şunu iyi bilmek lazım. Türkiye'nin yaptığı kolay bir iş değil. Ortada uluslararası güç odaklarının dâhil olduğu çok kirli bir tezgâh var. Sınırımızın hemen yanı başında bir terör devleti kurmak için yıllardır çok büyük planlar, çok büyük harcamalar yapılıyor. Binlerce TIR silah ve mühimmattan tutun, beslenen paralı askerlere kadar harcadıkları paranın haddi hesabı yok. Kurdukları ve besledikleri örgütlerle birtakım kılıflara sokarak kendi hedeflerine ulaşmak için sinsice planlar yaptılar. Ülkemize yönelik terör saldırılarının, 6- 8 Ekim olaylarının, ekonomik saldırıların hatta ve hatta 15 Temmuz darbe girişiminin bu planların bir parçası olduğunu bugün kamuoyu çok daha net görüyor. İşte yıllardır bu tezgâhı bozmak için her alanda mücadele yürütüyoruz. Türkiye'deki siyasi iklime dahi tesir edebilen bu süreçten ülkemizi düzlüğe çıkarmak için adeta adı konulmamış bir seferberlik içinde çalışıyoruz. Şunu defalarca kanıtladık. Türkiye kendi göbeğini kendisi kesebilecek güce sahip bir ülke. İşte şimdi, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatıyla terör koridoru planlarını bozduğumuz odakların, tüm umutlarını sonlandıracak bir adımı atmak üzereyiz. Yıllardır Türkiye sınırında bir uydu terör devleti kurmak için büyük paralar harcayanlar, uğruna onlarca operasyona girişenler Türkiye'nin bu adımından elbette rahatsız oluyorlar. Çıkardıkları gürültü yıkılan hayallerinin sesi. Ülkemize yöneltilen tehditleri görüyorsunuz. Şundan emin olabilirsiniz. Bunlar bizim için yok hükmündedir. Hiçbir tehdit Türkiye'nin kararlılığını etkileyemez. Nasıl ki sahada teröristlerin karşısında kahraman ordumuz varsa; Türkiye ekonomisini çökertmek isteyenlerin karşısında da işte buradaki gibi sağlam ve dirayetli iş dünyamız, emekçilerimiz, güçlü üretim ekosistemimiz var. Türkiye kimseye muhtaç olmadan hem kendisine yönelik tehditleri ortadan kaldırır, hem de ekonomisini korur. Tarih, kibirle bilgelik taslayanların hüsranlarıyla dolu. Tarihçiler ilerde bugünleri yazarken, Türkiye'nin varoluşsal tehditlere karşı nasıl sapasağlam durduğunu ve bunun da Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği sayesinde olduğunu vurgulayacaklar. Bundan hiç şüphem yok."

Törende konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, İzmir'in bir liman, sanayi ve tarım kenti olduğunu belirterek, "İzmir'de üretilen malın çok kolay bir şekilde uluslararası piyasaya sunulma imkanı var. Tarım ve sanayimiz de ciddi şekilde gelişti. İzmir, Türkiye'ye büyük katkı sağlıyor" dedi. Vali Ayyıldız da, İzmir'in sadece Türkiye'nin batıya açılan ticaret kapısı olmadığını belirtti. Konuşmaların ardından merkezin temeli atıldı. Temeli atılan merkez projesinin 3 etapta inşasına imkan verecek şekilde tasarlandı. Alanda bölge firmalarının ihtiyacı olan bankalar, kargo şirketleri, market, sağlık birimi, eczane ve ofisler planlandı.

 

 
Ege Üniversitesi'ne 22 milyon TL ek ödenek
 
Başkan Eriş’ten Kılıçdaroğlu’na ziyaret
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
CHP'li Beko'dan 10 ekim mesajı: 'Acımız, öfkemiz...
Ankara Gar katliamının gerçekleştiği 10 Ekim 2015’in tarihe kara bir leke ...
Flaş gelişme! Eski bakan AK Parti'den istifa etti!
Üç dönem milletvekilliği ve iki dönem Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ...
Cezaevlerinde Deprem Acil Eylem Planı var mı?
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, cezaevlerinde ...
 
7 bin lira maaşlı çaycı var
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi 'belediyede işten çıkarılan işçiler' ...
Demirtaş'a hapis cezası... Açıklandı!
HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri ...
Sürekli'den kınama çıkışı... Bu size ders olsun!
AK Parti İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli orman yangınlarının ardından ...
 
İŞİD'li terörist sayısı abartılı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan Sırbistan ziyaretinin öncesi havalimanında açıklamalarda ...
Yiğit Bulut'tan kriz çıkartacak Haberal paylaşımı!
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu ...
Erdoğan'dan fitne çıkışı!
Erdoğan partisinin Kızılcahamam kampının kapanışında konuştu. Partililerine ...
 
YAZARLAR
ÇOK OKUNANLAR
PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA SON KALE İZMİR
TWITTER'DA SON KALE İZMİR
ÇOK YORUMLANANLAR
ANKET
Eski günlerdeki gibi bu kriz günlerinde seyyar esnafımızın mahalle aralarında zorunlu sağlık tedbirlerine uyarak hizmet etmesini ister misiniz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum

Sonuçları göster Anket arşivi
ARŞİV
Son Kale İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri