ege yıldız, sessiz boru
Son Kale İzmir
 • Dolar
  8,6538
  Dolar
 • Euro
  10,3355
  Euro
 • Altın
  493,340
  Altın
 • Bist-100
  1,40
  Bist-100
 • ADANA
  19/30°
  ADANA
 • ANKARA
  11/23°
  ANKARA
 • ANTALYA
  16/29°
  ANTALYA
 • BURSA
  15/26°
  BURSA
 • ISTANBUL
  15/23°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  20/30°
  IZMIR
 • KONYA
  12/25°
  KONYA
Facebook Twitter
ANA SAYFA GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT TÜRKİYE DÜNYA GÜVENLİK
simya metal
ekipsan
Yunanistan'a F-35 satışı onayladı!
Yunanistan'a F-35 satışı onayladı!
Sağlık Bakanlığı'ndan Cem Yılmaz'lı kamu spotu!
Sağlık Bakanlığı'ndan Cem Yılmaz'lı kamu spotu!
81 ile YKS genelgesi!
81 ile YKS genelgesi!
Kumalığı kabul etmeyince vurulan Emine'den acı haber!
Kumalığı kabul etmeyince vurulan Emine'den acı haber!
16 Ekim 2020 Cuma - 17:39

MSB: 1 ayda 107 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı'nca, son 1 ayda PKK/KCK terör örgütü mensuplarına yönelik gerçekleştirilen 21 operasyonda yurt içinde 46, yurt dışında 61 olmak üzere toplam 107 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıklandı.

MSB: 1 ayda 107 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı Tanıtım Subayı Yarbay Şebnem Aktop tarafından yapılan bilgilendirmeye göre; son 1 ay içinde PKK/KCK terör örgütü mensuplarının yurt içine geçişini kısıtlamak, yurt içinde ve dışında barınmasını engellemek ve eylem kabiliyetini yok etmek amacıyla yurt içinde 5'i büyük çaplı, 8'i orta çaplı, yurt dışında 2 büyük, 6 orta çaplı olmak üzere toplam 21 operasyon gerçekleştirildi.

Operasyonlarda yurt içinde 46, yurt dışında 61 olmak üzere toplam 107 terörist etkisiz hale getirildi. Teröristler tarafından kullanılan 139 adet silah mevzi, sığınak, barınak, mağara ve depo bulunarak kullanılamaz hale getirildi. Ayrıca Irak Merkezi Yönetimi ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında 9 Ekim’de imzalanan ve PKK’nın Sincar’daki varlığını sonlandırmayı amaçlayan anlaşmanın desteklendiği belirtildi. 

'HUDUT EMNİYET TEDBİRLERİ ARTIRILDI'

Hudut güvenliğinin, tedbirler artırılarak 7 gün 24 saat esasına göre sağlandığına dikkat çekilerek, "Hudut birliklerimize yönelik her türlü taciz ve saldırılara meşru müdafaa çerçevesinde tereddütsüz olarak karşılık verilmektedir. PKK/PYD-YPG terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlar neticesinde çok sayıda; silah, mühimmat ve yasa dışı malzeme ele geçirilmiştir. Sınır kontrolleri kapsamında etkin tedbirler alınmaya devam edilmektedir. Ayrıca, 2020 yılı içerisinde Suriye hudut hattında 14 tünel tespit edilerek, bir daha kullanılamayacak şekilde imha edilmiştir. Sınır Fiziki Güvenlik Tedbirleri kapsamında; Suriye sınırında 832 kilometre, İran sınırında ise 139 kilometre olmak üzere toplam 971 kilometre Modüler Beton Duvar (MBD) inşa edilerek hudut emniyet tedbirleri artırılmıştır" denildi.

'SURİYE'DE TSK'NIN FAALİYETLERİ SÜRÜYOR'

Fırat Kalkanı, Zeytin Burnu ve Barış Pınarı Harekat alanlarında TSK'nın faaliyetlerinin büyük bir özveri ile sürdürüldüğü belirtilerek, "Türkiye İdlib'de barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik 5 Mart 2020’de yapılan mutabakat çerçevesindeki taahhütlerini yerine getirmekte, ateşkesin muhafazası, masum insanların gönüllü, güvenli ve saygın şekilde evlerine dönebilmeleri ve yeni bir insanlık dramının yaşanmaması için gereken gayreti göstermeye devam etmektedir. Bu kapsamda, Rusya Federasyonu ile koordinasyon ve işbirliği de sürdürülmektedir" ifadeleri kullanıldı.  

Azerbaycan'da, Ermenistan'ın, 27 Eylül 2020’de başlattığı acımasız saldırılarına, 10 Ekim’de ilan edilen ateşkese rağmen, doğrudan sivilleri ve yerleşim yerlerini hedef alarak devam ettiğine işaret edilen bilgilendirmede şöyle denildi:

"Ermenistan’ın anlaşmalarla yasaklanmış silah ve mühimmat kullanarak, masum sivilleri, sivil yerleşim yerleri ile kamu binalarını hedef alması aleni olarak savaş ve insanlık suçudur. Hedef gözetmeyen bu saldırılar esnasında, şu ana kadar 50’ye yakın Azerbaycanlı sivil hayatını kaybetmiş, 300’e yakın sivil yaralanmış, binlerce ev ve kamu binası kullanılamaz hale gelmiştir. Ermenistan, bu saldırılarıyla bir kez daha bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu göstermiştir. Diğer yandan, Ermenistan’da PKK/YPG’lilerin varlığına ilave olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) bir korgeneralinin bölgede olduğu ve Ermeni milisleri, PKK/YPG terör örgütü mensuplarını ve farklı ülkelerden paralı askerleri eğittiği bilgileri mevcuttur. Bölgede barış ve istikrar için, Ermenistan bu terörist ve paralı askerleri geri göndermeli, saldırılarına ve Azerbaycan topraklarındaki haksız işgaline son vermelidir."

'GERÇEK KARDEŞLİK İLİŞKİSİ'

Azerbaycan'ın meşru müdafaa hakkı kapsamında, kendi halkını ve toprak bütünlüğünü korumak ve vatan topraklarını Ermeni işgalinden kurtarmak maksadıyla kendi topraklarında başlattığı harekatı başarıyla sürdürdüğüne işaret edilerek, "Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişki, gerçek kardeşlik ilişkisidir. Bu kardeşlik bizim için vazgeçilmezdir. Azerbaycan Türkü kardeşlerimizin haklı davasında bundan önce olduğu gibi, bundan sonra da yanlarında olacağız" ifadeleri kullanıldı.

ARAŞTIRMA VE SONDAJ GEMİLERİNE KORUMA

Doğu Akdeniz'deki gelişmelerle ilgili de Oruç Reis araştırma gemisinin 12 Ekim’den itibaren, kıta sahanlığı içerisinde daha önceden belirlenen program dahilinde faaliyetlerine yeniden başladığı hatırlatılarak, "Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Karadeniz ve Doğu Akdeniz’de faaliyet gösteren tüm sismik araştırma ve sondaj gemilerimize refakat ve koruma görevine devam edilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri Ege’de, Doğu Akdeniz’de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) hak, alaka ve menfaatlerini korumaya, Kıbrıs Adası’nda uluslararası garanti ve ittifak antlaşmaları doğrultusunda barış ve güvenliğin teminatı olmaya devam edecektir. Türkiye'nin ve KKTC'nin Doğu Akdeniz’den adeta dışlanarak bölgedeki doğal kaynakların paylaşılmasına yönelik girişimler kesinlikle kabul edilmeyecektir" dedi.

'İKAZ EDİCİ NAVTEKX'LER YAYINLANMAKTA'

Son dönemde kamuoyunun gündemine gelen NAVTEX mesajlarına ilişkin ise "Bu mesajlar, seyir tehlikelerinin denizcilere ulaştırılmasını sağlayan bir seyir emniyet hizmetidir. Bu hizmet, dünya üzerindeki 21 ayrı seyir bölgesinde uydu haberleşme sistemleri ve yer istasyonları ile sunulmaktadır. 2009 yılında deklare ettiğimiz NAVTEX servis sahalarımız dâhilindeki seyir uyarılarını; Samsun, İstanbul, İzmir ve Antalya’da bulunan dört istasyondan Türkçe ve İngilizce olarak yayınlamaktayız. Ancak bazı yayınlar, Yunanistan ve GKRY tarafından, uluslararası hukuka aykırı bir takım mesnetsiz iddiaları desteklemek maksadıyla, Türk NAVTEX servis sahası yetkisindeki bölgeleri de kapsayacak şekilde sistemin amacının dışında yapılmaktadır. Bu gibi durumlarda, bölgede yetkili NAVTEX istasyonumuz tarafından, düzeltici ve ikaz edici nitelikte NAVTEX’ler yayınlanmaktadır. Bu çerçevede, NAVTEX servis sahamız içerisinde uluslararası hukuka uygun olarak denizde can ve mal emniyetine yönelik sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam edeceğiz" denildi 

MİLLİ VE ÇOK ULUSLU TATBİKATLAR

Milli ve çok uluslu tatbikatların icrasına salgından etkilenmeden devam edildiği, bu kapsamda 17-27 Ekim tarihleri arasında, mayın harbi unsurlarının birlikte çalışabilirliğini geliştirmek amacıyla, İzmir Körfezi’nde, NATO Deniz Mayın Grubu, Romanya, Bulgaristan ve ABD unsurlarının katılımıyla Nusret Tatbikatı, 18-21 Ekim tarihleri arasında Polatlı’da, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri unsurlarının katılımıyla Ateş Serbest Faaliyeti icra edileceği kaydedildi. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan silah ve sistemlerle gerçek mühimmatın da kullanılacağı eğitimlerle, silah sistemlerinin etkinliği, ateş gücü, personelin yüksek eğitim seviyesi ve kuvvetler arası koordinasyonun ortaya konulmasının hedeflendiği bildirildi. 26 Ekim – 06 Kasım tarihleri arasında ise Konya’da, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı unsurlarının katılımıyla, tehdit altında personel kurtarmaya yönelik Milli Anadolu Ankası Tatbikatı icra edileceği kaydedildi. 

Ayrıca üstün nitelikli subay ve astsubayların yetiştiği Milli Savunma Üniversitesinin, 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılı faaliyetlerine salgınla mücadele tedbirlerine dikkat edilerek başlandığı kaydedildi.

FETÖ'DEN 20 BİN 312 İHRAÇ

FETÖ ile mücadelenin de ilgili kurumlarla koordineli olarak; yeni bilgi, belge ve veriler ışığında kararlılıkla sürdürüldüğü, bu kapsamda yürütülen soruşturmalar sonucunda 15 Temmuz 2016 tarihinden bugüne, toplam 20 bin 312 personelin TSK'dan ihraç edildiği, 4 bin 682 personel hakkında ise adli ve idari sürecin devam ettiği bildirildi.

 
Köpekler iz sürdü, cinayet zanlıları yakalandı!
 
Efemçukuru'nda neler oluyor! Keşfe bile içeri almadılar...
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Köpekler iz sürdü, cinayet zanlıları yakalandı!
İzmir'in Menemen ilçesinde bir kişinin öldürülmesiyle ilgili soruşturma ...
İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nden Hotar'a tepki
İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC), Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü ...
Foça'da o işyerlerinde HES kodu uygulaması
İzmir'in Foça ilçesinde, İlçe Hıfzısıhha Kurulu koronavirüs pandemisine ...
 
O vakalar artık açıklanmayacak!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 pozitif sayılarının gizlendiği ...
Bir ölüm de o ilçeden geldi! Sayı 22'ye yükseldi...
İzmir'de sahte içkiden zehirlendiğini belirterek hastaneye başvuranlardan ...
O iddianameye ödül gibi atama!
İş insanı Osman Kavala hakkında “Anayasal düzeni değiştirmek” ve “casusluk” ...
 
Çin'den gelen aşıda sevindiren gelişme!
Koronavirüs salgınına karşı Çin'de üretilen aşı İzmir Tepecik Eğitim ve ...
Yasak bitti, halk mezata koştu!
İzmir'in Urla ilçesinde birer saat ara ile kurulan 3 ayrı balık mezadı, ...
Adalet Bakan Yardımcısı görevden alındı!
Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına ...
 
YAZARLAR
ÇOK OKUNANLAR
PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA SON KALE İZMİR
TWITTER'DA SON KALE İZMİR
ÇOK YORUMLANANLAR
ANKET
Sokak esnafı korona günlerinde faydalı oluyor mu?

Evet
Hayır
Bilmiyorum

Sonuçları göster Anket arşivi
ARŞİV
Son Kale İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri