Seferihisar Kitap Günleri’ne coşkulu açılış!

23 Eylül 2022 Cuma   12:39

Açılış konuşmasını yapan Başkan İsmail Yetişkin, “Bizim çocukluğumuz, gençliğimiz bu meydanda, bu ağaçların altında geçti. Aynı zamanda hikayelerin anlatıldığı yer olduğu gibi yeni hikayeleri yaratan yerdir de. Bu sebeple kitap günlerini burada yapmamızın anlamı büyük. Kültür, medyadan da siyasetten de farklıdır. Kültür insanları buluşturur. Ortak bir hafıza ve kimlik yaratır. Son olarak İon Kentler Birliği lansmanında Fazıl Say eşliğinde muhteşem bir gece yaşadık. Bu anlar hepimizin hafızalarında uzun yıllar yaşayacak'' diye konuştu. 

Yazar Barış İnce’nin İzmir ve Edebiyat söyleşisi ile başlayan 1. Seferihisar Kitap Günleri’nin ikinci oturumunda milletvekilleri Ali Mahir Başarır, Murat Bakan ve Özgür Özel sahnedeydi. Cumhuriyetin İkinci Yüzyılı söyleşisinde Özgür Özel, “Sizleri hayal kırıklığına uğratacak bir cumhurbaşkanı adayı göstermeyeceğiz, bunun sözünü veriyoruz” diyerek 6’lı masanın kazanabilecek bir adayı belirleyeceğini ve bu konuda halkın müsterih olmasını vurguladı. 

Haydar Ergülen ve Latife Tekin’in ilgi gören söyleşisinden sonra şair Şükrü Erbaş, müzisyen Metin Karausta ile birlikte izleyicileri şiir ve müzikle buluşturdu. 

4 GÜN SÜRECEK
Perşembe başlayıp pazar gününe kadar süren Seferihisar Kitap Günleri’nde bugünden itibaren Yaşar Gürsoy, Ayşen Şahin, Mine Söğüt, Sinan Meydan, Bilsen Başaran, Özgür Zeybek, Fergun Özelli, Gülşah Elikbank, Nebil Özgentürk söyleşiler gerçekleştirecek. Çeşitli performansların düzenlendiği kitap günlerinde cumartesi günü İnsan Merak Ediyor adlı bir de tiyatro oyunu da sahnelenecek. Söyleşilerin dışında da onlarca yazar gün içerisinde imza için okurlarıyla buluşacak. 

Son üç günün programı şöyle:

23 Eylül Cuma 

Saat 20:00 SÖYLEŞİ: Edebiyat ve Kadın, Konuşmacılar: Mine Söğüt-Ayşen Şahin 

Saat 21:00 SÖYLEŞİ: Atatürk'ün Katilleri ve O Doktor, Yaşar Gürsoy 

24 Eylül  Cumartesi 

Saat 19:00 SÖYLEŞİ: Türkiye Yazarlar Sendikası ile Emek ve Edebiyat, Konuşmacılar: Bilsen Başaran- Özgür Zeybek- Fergun Özelli

Saat 20:00 TİYATRO GÖSTERİSİ: İnsan Merak Ediyor

Saat: 21:30  SÖYLEŞİ: Kurtuluşun ve Kuruluşun 100. yılı, Konuşmacı: Sinan Meydan 

25 Eylül Pazar 

Saat: 20:00 SÖYLEŞİ: Fantastik Edebiyat, Konuşmacı: Gülşah Elikbank 

Saat 21:00 SÖYLEŞİ VE BELGESEL GÖSTERİMİ: Cumhuriyete giden yolda Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Konuşmacı: Nebil ÖzgentürkSayfa Adresi: http://www.sonkaleizmir.com/haber/Seferihisar-Kitap-Gunlerine-coskulu-acilis/120904