Memleketi Urla için yola çıktı

2 Aralık 2023 Cumartesi   13:13

CHP İzmir’de yerel seçimin nabzının en yüksek attığı, 30’dan fazla aday adayının başvurusuyla dikkat çeken Urla’da iddialı bir aday daha sahaya indi.  CHP’den iki dönem Belediye Meclis Üyesi seçilen Yüksek Mimar Selçuk Balkan, “Dağında, tepesinde, denizinde, ovasında, zeytininde kısacası her köşesinde izim var. Burada doğdum, burada okudum, ailemle birlikte burada yaşıyorum” dediği memleketi için Urla’yı yönetmek için yola çıktı.

Partisi CHP’ye başvurusunu tamamlayan Balkan, ilçe dışından çok sayıda başvuru yapılmasına da dikkat çekerek, “Güzel Urla’mızın dününü, bugününü çok iyi bilen bir evladı olarak, yarınlarını doğru planlayacak bilgi birimine sahip olduğuma inanıyorum. Urla’mızı; Urlalılarla birlikte çok daha güvenli yarınlara taşımaya kararlıyım” diye konuştu.

KAYYUMLU YILLAR KAYIP YILLAR! 

Urla’nın tarım, turizm ve ticaret potansiyelinin farkında olduklarını ve kentin sağlıklı gelişiminin de bu üç alanın planlanması ve desteklenmesiyle mümkün olduğuna vurgu yapan Balkan; ilçe kaymakamlarının kayyum olarak görev yaptığı son 4,5 yılda kentin adeta kış uykusuna yattığını, bu dönemin ilçe tarihine ‘kayıp yıllar’ olarak geçeceğini söyledi.  

İlçe dışından bir adayın tercih edilmesi halinde zaten 4,5 yıl kaybetmiş olan Urla’nın kaybetmeye devam edeceğini, ithal başkanın kenti tanıması ve görevine adapte olması için de geçecek olan sürenin de ek kayıp yıllar olarak kabul edileceğini dile getirdi. Balkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Dışarıdan atanacak aday başkanlığının en az 2-3 yılını kenti tanımak için harcayacaktır. Bu da Urlamızın tarihinde kayyum yıllar gibi kayıp yıllar olarak geçecektir. Zaten gönlü kırık olan halkımız daha fazla üzülecektir. Bu nedenle adayın mutlaka Urla’da 15-20 yıllık geçmişe sahip olması önemlidir.”

PROJELERİMİZ, ÇÖZÜMLERİMİZ HAZIR

Başkan adayı Balkan şöyle devam etti: “Son yıllarda pandeminin de etkisiyle yoğun iç göçe maruz kalan Urla’mızda başta planlama olmak üzere yapılması gereken çok büyük hizmetler var. Urlamız, 4 yıldır, bir kış uykusuna yatmış gibi. Oysa harekete geçirilmeyi bekleyen birçok değeri, çözülmeyi bekleyen büyük sorunları var. Nüfusu artan; ihtiyaçları artan, sorunları artan Urlamıza yönelik çözümlerimiz, projelerimiz hazır. Kentimizi öngörülü planlamak; sürdürülebilir ve sağlıklı kalkınmasını sağlamak şart. Urla’nın ihtiyacı olan da bu.”

YAĞCILAR KÖYÜ’NDE DOĞDU

Urla’nın Yağcılar Köyü’nde 1984’te dünyaya gelen ilk, orta, lise ve üniversite eğitimini Urla’da tamamlayan Balkan, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mimarlık Fakültesinde Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi aldı.  Hem 2014’te hem de 2019’daki yerel seçimlerde Belediye Meclis Üyesi olarak seçilen Balkan, ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak görev yapan Mimar Pınar Gökçınar Balkan ile evli ve bir kız bir erkek olmak üzere 2 çocuk babası.  Urla’da özel mimarlık ofisinde çalışma hayatını sürdüren Balkan; “Urla benim ailem, memleketim, her şeyim… Urla’nın evladıyım, Urla’yı hak ettiği yere taşımaya kararlıyım” dedi. Sayfa Adresi: http://www.sonkaleizmir.com/haber/Memleketi-Urla-icin-yola-cikti/142837