Bayraklı-Portekiz işbirliği... Yeşil gelecek için!

4 Aralık 2023 Pazartesi   11:36

SONKALEİZMİR-Bayraklı Havuz Kafe'deki toplantıda Portekiz ve proje ortaklarının katılımcıları yer aldı. Proje ile iklim krizinin etkilerinin azaltılması, yerel aktörler, akademisyenler ve eğitimciler arasında sürdürübelir iletişim kurularak Portekiz ve Türkiye arasında işbirliğinin güçlendirilmesi hedefleniyor. 12 ayı kapsayacak proje 12-15 yaş arası 200 öğrenci ve velilerini kapsıyor. Proje ile tüketim alışkanlıkları gözlemlenerek, sürdürülebilir bir tüketim için sonuç elde edilmesi planlanıyor. Proje kapsamında iki belediye kardeş şehir olacak, yeşil gelecek, sürdürülebilirlik, doğa ve çevre temalı projeler hayata geçirilecek. SANDAL: "GELECEĞE DÖNÜK UMUT DOLU ADIM"

Proje ile ilgili bilgiler veren Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal şöyle konuştu:

"Yeşil bir gelecek için heyecan verici bir projenin başlangıcı.. 'İzmir'in kalbi Bayraklı' diye çıktığımız bu yolda üzerimize düşeni yapıp Avrupalı paydaşlarımızın artması noktasında çok önemli bir proje için yola çıktık. Proje, kültürlerarası dayanışma ve bilgi paylaşımını teşvik ediyor. İklim değişikliği ile mücadelede önemli. Bu projede amaç yerel aktörler, akademisyenler ve eğitimciler arasında iş birliklerini güçlendirmek. Tüketim alışkanlıklarını gözlemleyeceğiz. Karşılıklı ziyaretlerimizin ardından kardeş belediye protokolü imzalayacağız. Geleceğe yönelik umut dolu bir adım.""ONUR DUYUYORUZ"

Portimao Belediye Başkanvekili Jose Cardoso ise projede yer almaktan onur duyduklarını belirterek, "Projenin bizi bir araya getirmesi çok önemli. İklim değişikliği dünya üzerinde hayatı tehdit ediyor. Sürdürülebilir yeşil kuşaklar için birlikte adımlar atabiliriz. Kamu binalarında güneş panelleri kurularak öz tütekim için ortam sağlamayı planlıyoruz" dedi.


İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Onur Mengi projeyle ilgili sunum yaptı. 

Başkan Sandal, programın sonunda Portimao Belediye Başkanvekili Jose Cardoso'ya adalet terazisi hediye etti. 

 Sayfa Adresi: http://www.sonkaleizmir.com/haber/Bayrakli-Portekiz-isbirligi-Yesil-gelecek-icin/142919