Kripto paralar ve savaş ekonomisi...
Bilal Yağcı

2009 yılında 0,001 dolardan hayatımıza giren ve 2017'de yaklaşık 1.000 dolardan 20.000 dolar seviyelerine ulaşarak adından söz ettiren Bitcoin ve altcoinlere, genel olarak yani kripto paralara değineceğimiz bir yazı dizisi ile sizlere merhaba demek istiyorum. Bu yazımda özellikle Bitcoin üzerinden bazı tespitlerle sizlere genellemeler yaparak krizlerin bir fırsat doğurup doğurmayacağı üzerine bilgi paylaşımı yapacağım.

Kripto paraların atası olarak bilinen Bitcoin, dünyadaki 2008 krizinden sonra bir manifesto ile hayatımıza girdi. Bu kriz tüm dünyayı çok sert etkilerken özellikle 2. ve 3. dünya ülkelerinde daha olumsuz sonuçlara, yüksek enflasyona ve ağır ekonomik sonuçlara neden oldu. Tam bu noktada alternatif bir para birimi olarak ortaya çıkan Bitcoin, tüm dünyada yankı uyandırırken ilk etapta özellikle gelişmekte olan ülkelerde yaşayan insanlar için bir fırsat olarak görüldü.

2021 yılında rekorlar kırarak yaklaşık 70.000 seviyelerini görmesi sonucu düşüşe geçen Bitcoin’in, 2022 Şubat ayının son haftasında başlayan Rusya-Ukrayna Savaş’ından nasıl etkileneceği herkes tarafından merak ediliyor. Rusya’nın 24 Şubat sabahında başlattığı harekat sonucu tüm dünya borsaları negatif tepkiler verirken, kriptoparalarda pozitif sonuçlar ortaya çıktı. Bitcoin, savaşın başladığı gün ve saatte 34.000 dolardan bir gün içinde 40.000 dolar seviyelerine yükseldi. Peki, bu yükseliş güvenli liman olmasından mı yoksa tepki yükselişi mi diye düşünürken, Rusya’nın swift sisteminden çıkartılması açıklaması ve Rus Maliye bakanının 'Alternatif olarak dijital para kullanırız' söylemi Bitcoin ve altcoinlerin yükselmesine hatta Bitcoin’in 50.000 dolar seviyelerine çıkmasına neden oldu.

Rusya’nın bu açıklamasında önemli olan 'Artık kripto paralar hayatımızın parçası ve buradan dönüş olmadığıdır.' Ülkeler kripto paraları resmi para birimi olarak kabul ediyor, ticari altyapıda kullanabiliceğini dile getiriyor. Hatta Rusya – Ukrayna savaşında olduğu gibi kripto paralar üzerinden Ukrayna gibi bir ülke para yardımı talep ediyor ve insanlar verilen adrese milyon dolarlar göndererek Ukrayna’ya destek oluyor.

Peki, Bitcoin ve altcoinlerdeki yükselişler devam edecek mi ve kalıcı olacak mı? Burada dikkat edilmesi gereken çok fazla husus var. Bitcoin’in yükselmesi altcoinleri olumlu yönden her zaman etkilerken Bitcoin’deki düşüşlerin altcoinlerde çok fazla düşüşe neden olduğu ortadadır. Yazının başında belirttiğim gibi burada genel anlamda Bitcoin üzerinden bilgi aktaracağım.

2009 yılında hayatımıza giren Bitcoin yazılımı ve algoritması ile ön plana çıkmaktadır. Madencilik altyapısı ile dünya üzerinde milyar dolarlık madencilik yatırımlarının yapıldığı Bitcoin’in sınırlı sayıda olması ve bu üretimin her dört yılda bir (2012 – 2016 – 2020 – 2024 vb.)  üretimin yarılanması ile fiyat artışları doğru orantılı ilerlemektedir.  Tüm madencilik ürünlerinde olduğu gibi kripto paralarda da arz ve talep önemlidir, yani sınırlı sayıda olan ürünün üretimin azalması ile fiyat artışları talep doğrultusunda yaşanmaktadır. Belli bir fiyat hareketlenmesi ile bir süre yukarı yönlü seyreden Bitcoin ve altcoinler, bu bölünmelerden sonra ciddi yükselişler yaşadıktan sonra, düzeltme diye tabir edilen ama normal piyasalara göre çok daha fazla olan yüzde 50 ile yüzde 80 gibi ciddi oranlarda düşüşler yaşamışlardır.

Bitcoin 2008 ekonomik krizinin ardından alternatif olarak ortaya çıkması ve her ekonomik krizde değer kazanması sonucunda güvenli liman olan altınla aynı kefeye konulmuş ve “Dijital Altın” olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Bu savaş döneminde ise Ukrayna ve Ukrayna’ya destek olan bazı ülkeler, Rus kripto para kullanıcılarının hesapları ve cüzdanları bloke edilmesini hatta kapatılmasını talep ettiler. Bu durum kripto para ve Blockchain teknolojisinin ana mantığına terstir ve bunun yapılması kripto paralara olan güveni direkt azaltabilir ve sert düşüşlere neden olabilir. Bunun için yatırımcıların dikkatli olmasında fayda vardır. Ancak, böyle bir şey söz konusu olmaz ve bu savaş ortamı devam ederse, Rusya kripto paralar üzerinden uluslararası transferlerini yapma kararını yasallaştırarak kripto paraları daha aktif kullanıma geçirirse bu yükselişler devam edebilir.

Burada önemli olan yatırımın doğru olarak yapılmasıdır. Unutulmamalı ki “Yatırım, ihtiyacınız dışındaki bir paranın riske atılmasıdır.”

Bir sonraki yazıda görümek üzere…Sayfa Adresi: http://www.sonkaleizmir.com/yazar/Kripto-paralar-ve-savas-ekonomisi-/1288