Bu sene, sanki o sene!
Haluk Güney

Çalkantılı günler yaşadı Karşıyaka…

Şampiyonluk şarkılarıyla başladığı son iki sezonu, hayal kırıklığıyla tamamlamanın camiada yarattığı travma, yönetime karşı büyüyen tepki ve sancılı değişim süreci…

Tüm bunların ardından yeni bir yönetim, yepyeni bir takım ve yeni umutlarla başlayan yeni bir sezon...

İlk hafta Eynesil Belediye deplasmanında alınan galibiyetin de verdiği moralle, yaklaşık 5 bin Kaf-Kaf aşığı Alsancak’a koştu ilk iç saha maçında…

Rakip, grubun iyi takımlarından biri olarak gösterilen Amasyaspor’du… Ama rakibin kim olduğu pek önemli değildi Karşıyakalılar için… Onlar sahada, geçen iki sezondaki gibi pasif, üretkenlikten uzak, pozisyon fakiri bir takım görmekten korkuyordu… Beklentiler, enerjisi ve üretkenliği yüksek, yaratıcı, bir sistem dahilinde golü düşünen, yani futbolu futbol gibi oynayan bir takım görmekten yanaydı…

İLK YARI FUTBOL TAT VERMEDİ

Ne yalan söyleyeyim, Amasyaspor karşısında ilk 25 dakikada bu beklentiyi karşılayacak bir Kaf-Kaf yoktu sahada. Pas yapmakta, hücuma çıkmakta zorlanan yeşil-kırmızılılar, rakibe daha fazla topla oynama şansı tanıyordu…

Bu tabloyu 25. dakikada korner atışından gelen topa, geçen sezondan çok daha fit ve hareketli görünen Emre Gemici’nin, ön direkte kafayı vurarak attığı gol bozdu. Bu gol maçın “skorunu” değiştirdi ama, “sporunu” pek etkilemedi. Karşıyaka ilk yarının sonuna kadar işin rakibi rahatsız eden bir takım görünümünde değildi. 

İKİNCİ YARI GOLLERLE COŞTU

Peki ya ikinci yarı… İşte o bölümde işler değişti.  

Emre Gemici’nin yine yan toptan attığı 2. Golle birlikte, sahadaki sinerji, tribündeki enerji tamamen değişti. Artık sahada, seyircisi önünde ilk maçta puan kaybetme baskısını üzerinden atan, üretken ve deyim yerindeyse “tıkır tıkır işleyen” bir takım vardı. Öyle ki; Amasyaspor’un eski Karşıyakalı Hakan Kuş ile farkı bire indiren golüne reaksiyon jet hızıyla geldi. Enes Nalbantoğlu’nun iki dakikada attığı iki harika gol, rakibin gardını düşürdü, Kaf-Kaf’a farkı, tribünlere de “şampiyonluk umudunu” getirdi.  

İçerideki ilk maçındaki görüntüsüyle Karşıyaka’da ön plana çıkan oyuncuların başında Emre Gemici, Enes Nalbantoğlu, son golün sahibi Bilal Ceylan ve Sefa Küpeli geliyordu. Bir maçla değerlendirme yapmak belki haksızlık olur ama, savunmada Erdinç Çepoğlu telaşlıydı ve topu ileriye doğru kullanma becerisi yeterli değildi. Cepheden karşıladığı pozisyonlarda birkaç kritik müdahale yapmasına rağmen, hemen hemen her aldığı topta kaleciye dönüşü, özgüven eksikliği olarak yorumlandı.  Hakan Erçelik ise oynadığı süre içinde dağınıktı ve pek etkili bir oyun sergileyemedi. 

KADRO ZENGİNLİĞİ ÖNEMLİ

Tüm bunlara rağmen kadrosunda Cenk Ahmet, Adem Büyük, Berat Kalkan, Barış Sağır gibi önemli kozları bulunan Karşıyaka, kadro zenginliğiyle de şampiyonluk yarışının en güçlü favorilerinden biri olarak duruyor. 

Teknik Direktör Ersin Aka, bu ligin en iyi teknik adamlarından biri… Geçen sezon Mersin’de yaşadığı şampiyonluğu, bu sezon yeşil-kırmızılı takımla yaşamaması için hiçbir neden yok. Amasya maçında Emre Gemici, Enes Nalbantoğlu ve Sefa Küpeli’yi alkışlatmak için oyundan alışı, hem de Cenk Ahmet ve Adem Büyük gibi oyuncuları taraftarın huzuruna çıkarması güzeldi. Ancak değişiklik haklarını erken tüketmesi Emre Keleşoğlu’nun 81’de sakatlık yaşamasıyla, takımı son 10-15 dakika 10 kişi bırakma riski yarattı. 

Sonuç olarak Karşıyaka, Amasyaspor ile oynadığı sezonun ilk iç saha maçında, bu sezon, yine şampiyonluk hedefiyle başladığı geçen iki sezondan daha farklı olacağının sinyalini verdi. 

Bize de bu sene, sanki o sene gibi geldi…Sayfa Adresi: http://www.sonkaleizmir.com/yazar/Bu-sene-sanki-o-sene/1314