Saltanat boğan
Kurtuluş Özgür Yıldız

Talat Paşa Bulvarı’nın Konak’ta Fransız Konsolosluğu'na doğru uzanması ama varamaması, aradaki yolu Cumhuriyet Bulvarı’nın tamamlaması sanki bir tarih göndermesidir. Talat Paşa tüm vatanseverliği, devrimciliğiyle kurtarmak için Mithat Paşa’ya varmak ister, yetişemez ancak Cumhuriyet Devrimi o eksiği kapatır. Hem Mithat Paşa’yı Abdülhamit’in cellatlarından hem Tunus’u emperyalizmin pençesinden kurtarır.

Napolyon bir yandan devrimi dünyaya yayarken bir yandan da Fransa’yı sömürgeciler arasına katıyor, Fransız Devriminin kanla yazdığı İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirgesine ihanet ediyordu. Sonrasında gelen hepsi öncekini aratan rezil cumhuriyetleri de Fransa’yı ancak utanmaz devletler arasına katmıştır.

Fransız işgal kuvvetleri komutanı Franchet d'Esperey iki askerin çektiği beyaz at üzerinde Roma generali gibi ya da Fatih Sultan Mehmet’e nazire edercesine işgal geçidi yaptığında Türkiye’deki Fransız hayranlığı sona erdi. Ancak tuhaf olan, bu hayranlık bu zamana kadar sürmüş olmasıydı.

***

İskenderun da Fransız işgali görmüştü ve bugün dere yatağından başlayan Mithat Paşa Caddesi İsmet İnönü, Fevzi Çakmak ve Namık Kemal caddelerini geçerek sahile doğru uzanır.

Ankara’da ise Büyük Taarruz’un başladığı Kocatepe adıyla anılan yükseklikten başlayan Mithat Paşa Caddesi, Meşrutiyet, Yüksel ve Ziya Gökalp caddelerini keserek aşağı doğru uzanır.

İstanbul’da Şişli’de Abide-i Hürriyet Tepesi’nde Mithat Paşa’nın kabri bulunur. Mithat Paşa 8 Mayıs’ta 2. Abdülhamit’in emriyle Tiaf’te boğularak katledilmiştir.

 

Aydın Valisiyken 2. Abdülhamit’in kendisine kumpas kurduğunu anlayan Mithat Paşa 1881 Mayıs’ında İzmir’de Fransız Konsolosluğuna sığınır. Fransa konsolosu Mithat Paşa’yı bilmekte, bir aydınlanma bilgesi olarak görmektedir. Mithat Paşa’nın Türk Devrimine adını altın harflerle yazdırmış bir ulu kişilik olduğuna kuşku yoktur. Fransız Devriminden kalan son birkaç kırıntı arasında İzmir konsolosu da vardır ve Mithat Paşa’yı ne pahasına olursa olsun, insanlığın üstün değerleri adına korumakta kararlıdır. Bu kararlılıkları, 2. Abdülhamit’in Osmanlı toprağı olan Tunus’u, evet koca bir ülkeyi, Mithat Paşa karşılığında Fransa’ya bağışlayacağını belirttiği mektubu Fransa imparatoruna ulaşana kadar sürer. Konsolos şaşkın ve çaresiz Mithat Paşa’yı, Yıldız Sarayında palyaçoların başında soytarıların yer aldığı çadır tiyatrosuna teslim eder. Kendisinin ifadesi ile hazırlanan iddianamenin ‘başındaki besmele ve sonundaki tarih’ dışında gerçekle uzaktan yakından ilgisi yoktur.

***

Mithat Paşa, 2. Abdülhamit tarafından, çarptırıldığı idam cezasının sürgüne çevrilmesiyle Taif’e gönderilir. İstanbul’daki son 48 saatini Aziz Nesin de çarpıcı biçimde anlatmıştır.

İstibdadı mı paranoyası mı daha beter olduğu tartışılır 2. Abdülhamit korkudan uyuyamamaktadır. En sonunda cellatlarına emir verir. Mithat Paşa boğdurulur. Haberi alan 2. Abdülhamit sakinleşemez. Paşa’nın başını kestirip getirtir.

Fransa’nın Mithat Paşa’yı Abdülhamit’e teslim edip Tunus’u sömürgeleri arasına kattığı yıl Robespierre ve Fransız Devrimi öleli 87 yıl olmuşken Abdülhamit’in yerle yeksan olmasına daha 28 sene vardır. Fransız Konsolosluğuna varmak isteyip de yetişemeyen Talat Paşa henüz 7 yaşındadır.

İskenderun’da Namık Kemal, İsmet İnönü, Fevzi Çakmak; Ankara’da Türk Devrimi’nin dönüm noktası Meşrutiyet ve Ziya Gökalp; İzmir’de Talat Paşa’dan ağrı Cumhuriyet ile her adıma kazınan, İstanbul’da Abide-i Hürriyet’te yatan Mithat Paşa akar gelir hep Atatürk’e kavuşur.

***

Mithat Paşa Fransız Devriminin 6 Mayıs doğumlu Robespierre’ini et yemeği adı yapıp gömüldüğü menülerden alıp Anayasa yürürlüğe koyarak, Cromwell’in boğduğu gibi saltanat ezerek getirmiş, öyle ya da böyle devir teslimi gerçekleştirecek Talat Paşa’ya ulaştırmış, en sonunda emanet Gazi Mustafa Kemal Paşa’ya ulaşmıştır.

Bu, elbette yerinde durmaz bir emanettir, her günü tarihe kazıyan bir emanettir. Yollar Atatürk Bulvarlarına ulaşır, sonrası Deniz! Saldıranı gömdüğümüz, ihanet edeni döktüğümüz…

Fransa, eşitlik, özgürlük, kardeşlik ideallerine Robespierre ve Mithat Paşa’nın kişiliğinde ihanet etmiştir. Bu yüzden olsa gerek, her edebiyat kitabına girmiş şair Tevfik Fikret’i Aşiyanı hüzünle ziyaret eden Gazi Paşa bile bize mal edememiştir, bize Fransız kalmıştır. Diğer yandan Gazi Paşa Tunus’un kurtuluşuna esin olmuş, güç vermiştir. Dolaylı da olsa Fransa için Tunus, Türk Milletinden aldığı bir başka ders olmuştur.  

***

Mithat Paşa uğruna baş verdiği büyük davasının ateşinin hiç sönmeyeceğini biliyordu. O ateş bugün de yanıyor. Tarihimizin birikimli, kararlı ve yapan büyük devrimcisi Mithat Paşa’yı, hasta bir sultanın paranoyasına kurban vermiş olmanın kederi hep içimizde kalacaksa da büyük saygıyla anıyorum.

Devrimciler ölür ama devrimler durmaz sürer…Sayfa Adresi: http://www.sonkaleizmir.com/yazar/Saltanat-bogan/294