ege yıldız, sessiz boru
Son Kale İzmir
 • Dolar
  18,4387
  Dolar
 • Euro
  17,7087
  Euro
 • Altın
  966,350
  Altın
 • Bist-100
  3,27
  Bist-100
 • ADANA
  19/30°
  ADANA
 • ANKARA
  17/27°
  ANKARA
 • ANTALYA
  21/26°
  ANTALYA
 • BURSA
  17/31°
  BURSA
 • ISTANBUL
  21/25°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  15/27°
  IZMIR
 • KONYA
  14/29°
  KONYA
Facebook Twitter
ANA SAYFA GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT TÜRKİYE DÜNYA GÜVENLİK
babylon town, hotel, antalya, kumluca
Kocaeli'den kötü haber: 1 şehit
Kocaeli'den kötü haber: 1 şehit
Akşener'den Kılıçdaroğlu'nun adaylığı ile ilgili açıklama
Akşener'den Kılıçdaroğlu'nun adaylığı ile ilgili açıklama
Asgari ücret için yeni açıklama!
Asgari ücret için yeni açıklama!
Ardahan'da deprem!
Ardahan'da deprem!
5 Temmuz 2022 Salı - 14:31

Başkan Ceritoğlu Sengel'e meclisten tam destek!

Efes Selçuk Belediyesi Temmuz Ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel, İl Tarım Müdürlüğü tarafından belirlenen marjinal tarım arazilerinde yürütülen inşaat faaliyetleri ile ilgili açıklama yaptı.

Başkan Ceritoğlu Sengel e meclisten tam destek!

Belediye çalışanlarına güveninin tam olduğu hatırlatan Başkan Ceritoğlu Sengel, “Net, keskin ve kararlı ne yaptığını bilen bir belediye yönetimi ve belediye başkanı var burada. O yüzden Efes Selçuk Belediye Başkanı olarak çalışma arkadaşlarımla birlikte biz her yaptığımız işi mevzuata, hukuka ve hükümlere uygun bir şekilde yaparız” dedi. 

Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel, belediyeyi hedef alan ithamlara ve kirli siyaset anlayışına karşı kararlılıkla mücadele edeceğini belirterek, “Ben bu kentin çocuklarını siyasete yedirmem. Bunu herkes bilsin” ifadelerini kullandı.

“MECLİSTEN BAŞKAN CERİTOĞLU SENGEL’E TAM DESTEK”
Oturumda söz alan CHP ve AK Partili meclis üyeleri de Belediye yönetimine ve çalışanlarına güvendiklerini ve Efes Selçuk’un çıkarına olan her konuda belediye yönetiminin yanında olacaklarını belirterek Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel’e tam destek verdi.

“BİZ HER İŞİ MEVZUATA VE HUKUKA UYGUN YAPARIZ”
Bir süredir kamuoyunda gündeme getirilen ithamlara karşı meclis kürsüsünden belgelerle konuşan Başkan Sengel, kendine güvenen bir siyaset anlayışı ile yürüttüğü Belediye Başkanlığı görevinde çalışanları ile birlikte yasal olmayan hiçbir çalışmanın altına imza atmadıklarını ve bu konuda kendilerine olan güvenin sonuna kadar arkasında olduklarını belirtti.  Başkan Sengel, ayrıca söz konusu imarla ilgili komisyonlara gelen çalışmaları şeffaf yönetim anlayışını dikkate alarak tüm meclis üyeleri ile birlikte incelediklerini, bundan sonra da aynı şeffaflığın devam edeceği vurgusu yaparak; “Net, keskin ve kararlı ne yaptığını bilen bir belediye yönetimi ve belediye başkanı var burada. O yüzden Efes Selçuk Belediye Başkanı olarak çalışma arkadaşlarımla birlikte biz her yaptığımız işi mevzuata, hukuka ve hükümlere uygun bir şekilde yaparız” dedi.  


Bir tarım arazisinin marjinal tarım alanına çevrilme yetkisinin sadece İl Tarım Müdürlüklerinin yetkisinde olduğunu belirten Başkan Ceritoğlu Sengel; “Tarım arazilerinin marjinal tarım arazisine çevrilme işi ya da tarım dışı olması gibi mevzular noktasında bu meclis salonunda da komisyonlarda da çok konuştuk.  Bu noktada her zaman söylediğimiz bu marjinal tarım alanlarına yapılan tarımsal depolardır, konutlar noktasında gerçekten mevzuatla ilgili bir sıkıntı var, uyumsuzluk var ve bunların düzeltilmesi gerekir.  Ya da bu konuda biz bir şey yapabilir miyiz? Konuşmalar hep bu seyirde gerçekleşti. Bugün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüştük. Onlardan almış olduğumuz bilgilerden de bahsederek bütün açıklamaları size sarih ve net bir şekilde yapayım. Şunu çok net ortaya koyalım; ne yazık ki tarım alanı olan yerler İl Tarım Müdürlüğü’nün görüşü ile marjinal tarım alanına çevriliyor ve bu konuda bizim yapacağımız hiçbir şey yok. Bir de tarım dışı olan alanlar var” dedi.

Başkan Ceritoğlu Sengel, İBB tarafından yapılan 1/25000’lik plan notları ile İl Tarım Müdürlüğü’nün mevzuat ve uygulamaları arasında çelişkili durumların oluşabildiğini belirterek, Belediyeler için planların bağlayıcı olduğunu ve plan hükümlerine uymak zorunda olduklarını ifade etti.


DENETİMLER DEVAM EDECEK…
İnşaat ruhsatı verilen örnek alanda yapılan denetimler sonucunda saptanan usulsüzlük ve yasadışılığı fotoğraflarla belgeleyen Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel, tüm Efes Selçuk genelinde mülkiyeti her kime ait olursa olsun denetimlerin devam edeceğini ifade etti.

“BENİM DEDİKODU İLE HARCAYACAK ZAMANIM YOK…”
Tarım arazilerinin Marjinal Tarım Arazisi olarak belirlenmesi süreçleri ile devlet kurumlarının çelişkili kararlarına da dikkat çeken Başkan Ceritoğlu Sengel, bir örnek olay üzerinden konuyla ilgili çelişkileri gündeme getirerek, “Tarım İl Müdürlüğü ilk defa metrekaresine kadar yazarak marjinal tarım alanıdır diyor. Sonra burada inşaat ruhsatını alıyor. Sonra inşaata başlanıyor. Ruhsatta olmayan bir istinat duvarı da yapılıyor. Bu duvar bizim imar işlerimiz tarafından doğal olarak mühürleniyor. DSİ’den özel yazı geliyor istinat duvarı uygundur, mührü sökün diye. Bu sürecin sonunda tarım dışı olan yerle ilgili, ‘Burası tarım dışı belediye buraya ruhsat vermiş’ diyerek ondan sonra bel altı mevzulara giriliyor. Benim dedikodu ile harcayacak tek bir zamanım yok Efes Selçuk’tan çaldırmam o zamanı.” dedi.

“RUHSATI VERİRKEN DE MÜHÜRLERKEN DE BELEDİYECİLİĞİMİZİ YAPTIK”
Gündeme getirilen Çamlık’taki alan hakkında konuşan Başkan Ceritoğlu Sengel, “Verilmiş olan ruhsat yedi tane tarımsal depo, bir tane de çiftçinin barınması amaçlı yapı için var. Yapı dediğimiz de tarımla iştigal olanların barınması amacıyla yapılan konut. İmar müdürlüğüne gelen ruhsat ile ilgili 1/25000’lik planlara gidilir. Bu plan notlarına bakılır. Kapalı alan yapma metrekaresi net ve bellidir. Kapalı olan yapma metrekaresinde hak sahibi ben buraya tarımsal depo yapmak istiyorum dediyse ister bölerek yapar, ister bütün yapar. Arkadaşlar da 2019’da imar durumunu veriyorlar. Projesi geliyor. Ondan sonrasında da inşaat ruhsatını alan kişi inşaata başlıyor. İnşaat izni verildiği zaman ruhsatına uygundu. Daha sonra inşaat ruhsatında olmayan bir tesisat fark etmişler, işlemlerini yaptılar. Yani ruhsatı verirken de belediyeciliğimizi yaptık, mühürlemede de belediyeciliğimizi yaptık” dedi.

“HERKES KENDİ ARAZİSİNDE YASAL DEĞİLSE CEZASINI ÖDER”
Yapılan mühürleme sayılarına yıl yıl örnek veren Başkan Ceritoğlu Sengel; “Efes Selçuk Belediyesi çalışanları ve Efes Selçuk Belediye Başkanı her daim her koşulda herkese karşı belediyecilik görevleri neyi gerektirirse onu yapar. Net.” şeklinde konuşarak, AK Partili meclis üyelerinin Belediye Başkanlığına verdiği dilekçe ve ifade edilen şikayetlerin ardından denetimlerin sürdürüldüğünü ifade etti ve, “Sonrasında arkadaşlarıma dedim ki; bütün marjinal tarım alanlarındaki devam eden ve ruhsatını almış olan yapılara bakın. Bir bölge tespit ettik, mevcut olan metrekarenin haricinde beton, kilit parke ve arkasında inşaat bulmuşlar. Doğal olarak belediyecilik faaliyetlerini yaptılar. Bu arada aynı gün içerisinde ruhsatını alıp sundurma yaptığı için mühürlenenler, yine halen daha kimi değişiklikler yapıp tadilat ruhsatını almayanlar da mühürlendi. Şu anda da devam ediyor. Herkes kendi arazisinde yasal değilse cezasını öder” dedi.

“BEN KENDİMDEN VE ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMDAN ÇOK EMİNİM”
Belediye çalışanlarına her zaman güvendiğini ve her işin kanun çerçevesinde yapıldığının altını çizen Başkan Ceritoğlu Sengel; “Bundan sonra aklıma yatmayan her marjinal tarım alanında dava açacağız. Siyaseti şerefimle yapıyorum. Siyaseti ve belediyeciliği çalışma arkadaşlarımın bana, benim onlara olan güvenim ile yapıyorum.  Ben imar müdürlüğüne ve orada çalışan arkadaşlarıma çok güveniyorum. Gidip savcılığa şikâyet edenler beni şikayet etmiyor. Bu kentin çocuklarını şikâyet ediyor. Ben bu kentin çocuklarını siyasete yedirmem. Bunu herkes bilsin. Zannetmeyin ki bu işler benim moralimi bozar. Ben kendimden de çalışma arkadaşlarım da çok eminim. Kimseye de kısasa kısas yapmam. Sadece önüme o dilekçe geldiği için çok konuşulan bir yer vardı. Oraya gidildi bakıldı. Siyasetle ilgili  kimsenin ailesi ile ilgili bir şey söylemiyorum. O zaman çiğ siyaset olur ve Efes Selçuk’a da çiğ siyaset yakışmaz” dedi.
 

 
Konak'ta bayram kutlaması!
 
Kılıçdaroğlu’ndan ''5’li çete'' açıklaması!
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Konak'ta bayram kutlaması!
CHP Konak İlçe örgütünün çocuklar için düzenlediği bayram etkinliğine ...
Bayraklı’yı birlikte güzelleştireceğiz
Bayraklı’nın cadde ve sokaklarını daha çağdaş bir görünüme kazandırmak ...
Başkan Gümrükçü, Çiğli'nin geleceği ile ilgili planları anlattı...
Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İzmir'in hızlı gelişen bölgelerinden ...
 
Menderes'e 17 milyon liralık yatırım!
İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Menderes’in çağdaş bir ...
Karşıyaka'da kentsel gıda ve kent tarımı konuşulacak!
Karşıyaka Belediyesi; kentsel tarım, gıda sistemleri ve gıda haklarının ...
Başkan Gümrükçü'den flaş çıkış: 'Körfez Geçişi değil, Çiğli'ye feribot iskelesi istiyoruz'
Binali Yıldırım'ın İzmir Büyükşehir Belediye başkanlığına aday olduğu ...
 
Başkan Erdoğan'dan Kaynarpınar’a arıtma müjdesi!
Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan’ın, Belediye yöneticileri ...
Buca'da bayram denetimleri...
Buca Belediyesi Veterinerlik İşleri ve Zabıta Müdürlükleri’ne bağlı ekipler, ...
Başkan İduğ'dan bütçe ve mali disiplin tavsiyesi!
Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, üyesi olduğu 2. Sanayi Sitesi ...
 
YAZARLAR
ÇOK OKUNANLAR
PUAN DURUMU
FACEBOOK'TA SON KALE İZMİR
TWITTER'DA SON KALE İZMİR
ÇOK YORUMLANANLAR
ANKET
Eski günlerdeki gibi bu kriz günlerinde seyyar esnafımızın mahalle aralarında zorunlu sağlık tedbirlerine uyarak hizmet etmesini ister misiniz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum

Sonuçları göster Anket arşivi
ARŞİV
Son Kale İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri