ege yıldız, sessiz boru
Son Kale İzmir
 • Dolar
  28,9846
  Dolar
 • Euro
  31,2142
  Euro
 • Altın
  1.866,590
  Altın
 • Bist-100
  7,91
  Bist-100
 • ADANA
  12/16°
  ADANA
 • ANKARA
  6/8°
  ANKARA
 • ANTALYA
  13/16°
  ANTALYA
 • BURSA
  7/9°
  BURSA
 • ISTANBUL
  7/9°
  ISTANBUL
 • IZMIR
  6/10°
  IZMIR
 • KONYA
  5/10°
  KONYA
Facebook Twitter
ANA SAYFA GÜNCEL POLİTİKA YEREL YÖNETİMLER EKONOMİ SPOR MAGAZİN KÜLTÜR-SANAT TÜRKİYE DÜNYA GÜVENLİK
Rusya'dan üçüncü dünya savaşı uyarısı!
Rusya'dan üçüncü dünya savaşı uyarısı!
Dışişleri'nden vize açıklaması
Dışişleri'nden vize açıklaması
Bir müstehcen gözaltısı daha!
Bir müstehcen gözaltısı daha!
İYİ Parti'de istifalar durmuyor... Akşener'den çarpıcı yorum!
İYİ Parti'de istifalar durmuyor... Akşener'den çarpıcı yorum!
18 Nisan 2023 Salı - 18:39

İzmir Büyükşehir ile Beylikdüzü Belediyesi arasında önemli işbirliği...

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Beylikdüzü Belediyesi arasında Türkiye Beslenme Saati ve İzmir95 projelerini kapsayan işbirliği protokolü imzalandı. Törene katılan Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu’nun projeye öncülük yaptığını hatırlatan Başkan Tunç Soyer, “Eğer bu projeye Selvi Hanım gibi hami bulamıyorsanız bunu anlatmakta zorlanabiliyorsunuz. Kendisine minnettarım. Projeyi tüm Türkiye’ye güçlü bir şekilde yayacağız” dedi.

İzmir Büyükşehir ile Beylikdüzü Belediyesi arasında önemli işbirliği...

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu’nun öncülük yaptığı Türkiye Beslenme Saati projesiyle İzmir95 uygulamasının yer aldığı işbirliği protokolü İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Beylikdüzü Belediyesi arasında imzalandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çelik’in imzaladığı İyi Niyet ve İşbirliği Belgesi için düzenlenen tören İzmir Büyükşehir Belediyesi Örnekköy Sosyal Projeler Dairesi Yerleşkesi’nde yapıldı.İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğindeki programa Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çelik, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer, ilçe belediye başkanlarının eşleri, CHP İzmir İl Örgütü’nün kadın yöneticileri, milletvekili adayları, belediye meclis üyeleri, bürokratlar, meslek odalarının, birlik ve kooperatiflerin başkanları katıldı.“Tunç Başkan ve eşine teşekkür ediyorum”
Yerleşkedeki çocukların oyunları ve gösterileriyle başlayan imza töreninde konuşan Selvi Kılıçdaroğlu, “Çocuklarımızın yüzü gülüyor bugün. İstiyoruz ki her zaman gülsün. Her zaman gözlerinde o ışıltıyı görelim. Ülkemizde kaynaklar eşit dağıtılmadığı için çocuklarımızın çoğu yeterli, doğru gıdaya ulaşamıyor. Belediye başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Tunç Başkan’a ve eşine de teşekkür ediyorum. Birçok belediyemiz bu şekilde çalışmalar başlattı ve devam ediyor. Amacımız yeterli gıdaya ulaşamayan çocuklara ulaşmak, yeterli desteği vermek. Ama biz bunun kesinlikle çoğalmasını istemiyoruz. Amacımız herkesin aynı duruma gelmesi, herkesin sağlıklı gıdaya erişmesi. Bunun da olacağına inanıyorum. Bunu belediyelerimiz yapıyor ama devlet eliyle de olması gerek. Amacımız bu. Umarım çok daha güzel günler göreceğiz hep beraber” ifadelerini kullandı.“Selvi Hanım’ın hamiliği için minnettarım”
Projeye Selvi Kılıçdaroğlu’nun öncülük yaptığını belirten, eğitimde fırsat eşitliği ve sosyal hayatta eşitlik kavramlarının önemine dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Süt Kuzusu adıyla 113 bin çocuğumuza ayda 8 litre süt ulaştırıyoruz. İkinci ana başlığımız; İzmir95 projesi. Çünkü biliyoruz ki 95 santime gelene kadar çocuklar gelişimiyle ilgili bütün hikayeyi olgunlaştırıyorlar. Hem zihinsel hem bedensel gelişimlerinin belirlendiği çağ o 95 santime erişene kadarki dönem. Eğitimde fırsat eşitliği, sosyal hayatta eşitlik diyorsak çocuklarımıza eşit imkanlar vermek mecburiyetindeyiz. Yaklaşık 30 bin civarında öğrencimizin beslenme çantalarına kuru üzümden fındığa beslenme değeri yüksek hem de doymalarını sağlayacak malzeme koyuyoruz. Çocuklarımızın bu yaşlarda alacakları eğitimden gıdaya hepsinin gelecekleri için çok belirleyici olacağını biliyoruz. Fakat şöyle bir gerçek var; projeleriniz ne kadar güzel olursa olsun, eğer bu projeye Selvi Hanım gibi hami bulamıyorsanız siz bunu anlatmakta çok zorlanabiliyorsunuz. Ama Selvi Hanım’ın hamiliği iki önemli sonuç doğuruyor. Birincisi proje uygulayıcısı olan bizlerin cesaretini ve bu konuya verdiği önceliği büyütüyor. İkincisi de projenin yaygınlaşması için önemli bir lokomotif görevi görüyor. Huzurunuzda Selvi Hanım’a çok teşekkür etmek istiyorum. İyi ki bu projenin öncülüğünü yapıyor. Kendisine minnettarım. Projeyi tüm Türkiye’ye güçlü bir şekilde yayacağız” diye konuştu.  

“İzmir’den öğreneceklerimizi Beylikdüzü’nde uygulayacağız”
Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çelik ise “Çocuklarımıza yetemiyoruz diyen annelerin feryadını duyduk. Öğrencilerin beslenme çantalarına koyacakları hiçbir şey yoktu. Bugün burada İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir95 projesiyle entegrasyonla bizim de İzmir’den öğreneceklerimizle inşallah 15 Mayıs’tan sonra genel başkanımızın da söylediği gibi hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği düzeni kuracağız. Hiçbir çocuğun kaderi yoksulluk olamaz. Tunç Başkan’ımızın burada uyguladığı proje muhteşem. Mutlaka öğrenip Beylikdüzü’nde uygulayacağımız projelerden olacak” dedi.

İzmir95 projesi nedir?
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Araştırmaları ve Uygulama Merkezi (BÜPAM) Bebek95 Erken Çocukluk Birimi ile yürüttüğü İzmir95 projesiyle hamilelik ve doğum sonrasında anneye ve çocuğa destek veriliyor. Pilot bölgeler Konak, Menemen, Tire ve Menderes’te başlatılan projeyle bu yıl binin üzerinde ev ziyareti yapıldı. Süpervizör, ev ziyaretçisi, psikolojik danışman ve psikoloğun görev aldığı proje kentin 30 ilçesinde yaygınlaştırılıyor.
Adını Dünya Sağlık Örgütü tarafından 3 yaşında sağlıklı bir çocuğun ortalama boyu olarak kabul edilen 95 cm’den ilham alan proje kapsamında, ev ziyaretçileri bölgelerde belirlenen gebe kadınlarla, gebeliğinin yedinci ayında başlayarak doğum öncesinde 3 kere ve doğumdan sonra 2 haftada bir kere olmak üzere çocuk bir yaşına gelene kadar aileyi toplamda 27 defa ziyaret ediyor. Bu görüşmelerde bebeğin sağlıklı büyümesi için gerekli bilgilendirmeler yapılıyor. Bebeğin gelişimini destekleyen oyunlar ile kitapları ailelere tanıtarak bebek ve anneyle bu etkinlikleri sürdürüyor.
Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı’nın yürüttüğü İzmir95 projesiyle anneler de kendini daha güvende hissediyor. Aileler sosyal yardımlardan spor faaliyetlerine kadar Büyükşehir Belediyesi’nin tüm hizmet ve projeleriyle buluşturuluyor. 0-3 yaş dönemindeki bebekleri ve ebeveynlerini kapsayacak şekilde uykudan beslenmeye kadar her konuda seminerler de düzenleyen Büyükşehir Belediyesi, kentin 30 ilçesinde atölye çalışmaları ve ebeveyn rehberliği programları da yürütüyor.

İzmir95 projesiyle anne adaylarına “Gebe Beslenme Paketi” de dağıtılıyor. “İyi bir başlangıç her çocuğun hakkı” sloganıyla yola çıkan proje kapsamında bu hizmetten yararlanmak isteyen annelerin evine gebeliklerinin 4’üncü ayından başlayarak 9’uncu ayın sonuna kadar 5 ay boyunca sağlıklı gıda paketi dağıtılıyor.

Masal Evi sayısı 17’ye çıktı
İzmir Büyükşehir Belediyesi 0-3 ay arası bebeği olan ailelerin ihtiyaçlarına katkı sağlamak amacıyla “Hoş geldin Bebek Seti” dağıtmayı da sürdürüyor. Bu yıl yaklaşık 10 bin aileye bu seti ulaştıran Büyükşehir Belediyesi, projeyi İzmir’in 30 ilçesinde eşzamanlı yürütüyor.
36-53 ay aralığındaki çocukların gelişimsel özellikleri bütünsel bir şekilde göz önüne alınarak Masal Evleri projesi de hayata geçirildi. Masal Evlerinde çocuklara keyifli ve güvenli ortam sağlanıyor, annelere ise destekleyici hizmetler ve meslek kursları veriliyor. İzmir’de Masal Evi sayısı 17’ye çıktı.

 
Listelerde revizyon için son gün yarın... CHP'li Purçu: "Bahar gelirken kışı yaşadık. Talebim ve beklentim yok"
 
CHP İzmir'de adaylar için Limontepe'de tören...
YORUMLAR
 Onay bekleyen yorum yok.

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
Neleri kabul ediyorum: IP adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle paylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
 

Bu haber henüz yorumlanmamış...

FACEBOOK YORUM
Yorumlarınızı Facebook hesabınız üzerinden yapın hemen onaylansın...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Soyer, depremzedelerle buluştu!
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 11 ilde yıkıma neden olan ...
Başkan Uygur mezarı başında anıldı...
6 Mart 2021’de evinde çıkan yangında dumandan etkilenerek tedavi altına ...
Menemen'de 15 bin kişilik iftar... Pehlivan'dan 100. yıl müjdeleri...
Menemen Belediyesi, Kadir Gecesi'nde 15 bin kişilik İftar sofrası kurdu. ...
 
Bayraklı’da Halil İbrahim Sofrası kuruldu!
Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Kadir Gecesi’nde ilçe sakinleriyle ...
Aydınlanma Onur Ödülü Yakup Kepenek’e verildi
Balçova Belediyesi ve Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) tarafından ...
Buca'da Kadir Gecesi binlerce kişi aynı sofrada...
Buca Belediyesi  tarafından Işılay Saygın(eski Kasaplar) Meydanı’nda Buca ...
 
Gaziemirli çınarların ikinci evi: Ata Evi!
Gaziemir Belediyesi'nin 60 yaş üstü bireylere hizmet verdiği Ata Evi’ni, ...
Sakin Mahalle etkinliklerinde çocuklar toprakla buluştu!
İzmir Büyükşehir Belediyesi, çocukların ata tohumlarını tanıyarak öğrenmesi, ...
Soyer: Köy Enstitülerinin ruhunu, açacağımız tarım okulu ile Anadolu’ya yayacağız!
İzmir Büyükşehir Belediyesi Köy Enstitülerinin açılışının 83'üncü yıl ...
 
YAZARLAR
ÇOK OKUNANLAR
FACEBOOK'TA SON KALE İZMİR
TWITTER'DA SON KALE İZMİR
ÇOK YORUMLANANLAR
ANKET
Eski günlerdeki gibi bu kriz günlerinde seyyar esnafımızın mahalle aralarında zorunlu sağlık tedbirlerine uyarak hizmet etmesini ister misiniz?

Evet
Hayır
Bilmiyorum

Sonuçları göster Anket arşivi
PUAN DURUMU
ARŞİV
Son Kale İzmir
KünyeKünye Ä°letiÅŸimİletişim FacebookFacebook TwitterTwitter RSSRSS Sitene EkleSitene Ekle Günün HaberleriGünün Haberleri